Sıkça Sorulan Sorular

Çözüm odaklı prensibimiz sayesinde mutlu müşteri öncelikle hedefimizidr.

Arıza Tespit için ücret ödemeli miyim?

Arıza tespit için hiç bir ücret talep etmemekteyiz. Arıza tespiti sonunda eğer bir ücret çıkacak olursa, sizin onayınız alınmadan işlem yapılmayacaktır. Arıza tespiti için cihazınınız bırakılması gerekirse, yapılacak işlemler, süreç ve ücret hakkında size e-posta ve/veya SMS ile bilgilendirme yapacaktır.

iPhone İle ilgili hangi hizmetleri veriyorsunuz?

Uzman yazılım ve onarım ekibimiz sayesinde tüm hizmetleri vermekteyiz. Genellikle garanti harici cihazlara donanımsal müdahale etmek sizin açınızdan daha sağlıklı olmaktadır. Bunun dışında ganatisi kapsamınız çıkmayacak olan yazılım desteği, yedekleme, veri kurtarma, cihaz onarımı, pil değişimi hizmetlerini vermekteyiz.

Açılmayan cihaz veya sıvı teması olan cihazlar hakkında

Arızalı ürünlerde öncelikle arızanın tespiti çok önemlidir. Bilgisayarınız hiç açılmıyor ya da mavi ekran veriyor ise cihazdaki sorun öncelikle hard diskten kaynaklanabilir. İşletim sisteminde de sorun olabilir. Donanımsal bir sorun olmadığı taktirde yazılımsal olarak sorun giderilebilir.
iPhone ve Mac'lerde ise yazıılım sorunları donanımsal bir husus olmadığında daha kolay giderilebilir. Bunların dışında cihazınız eğer sıvı teması görmüş ise lütfen güvenliğiniz için cihazı açmaya çalışmayınız ve kesinlikle şarja takmayınız.

Web Tasarım Hizmeti Veriyor musunuz?

Web Tasarım ve programlama hizmeti vermekteyiz. Uzman yazılım kadromuzla web tasarım ve programlama hizmeti vermekteyiz. Programcılarımız yurtdışında bulunmaktadır. Bu sayede fiyatlarımız da daha uygun olabilmekte ve süreç daha kısa sürebilmektedir.

Onarım fiyatlandırması nasıl ve onarım sonunda arıza tekrarlarsa ne yapmalıyım?

Bilgisayar, dizüstü bilgisayar, netbook, iPhone, Mac'iniz ile ilgili sorun yaşıyorsanız, size profesyonel destek vermek isteriz. Bu hizmet ücretlendirmesi teşhis ve sorunun tipine göre değişim göstermektedir. Fiyat verdikten sonra sizin onayınız olmadan hiçbir işlem kesinlikle yapılmayacaktır.
Onarım sonrası bir hafta içinde aynı sorunun tekrarlaması halinde ücretsiz hizmet verilecektir. Dizüstü , iPad, iPod onarımlarında arıza tespit için yetkili firmalarımızdan alınacak süre ve fiyatlar geçerli olacaktır.Ücretlendirmeler cihaz başına olup, birden fazla bilgisayar için servis formu doldurulması gerekmektedir.

iPhone Yazılım Problemleri | Apple

iPhone Yavaş Çalışma ve Donmalar

iPhone'unuz yavaş çalışıyor, donmalar mı yaşıyorsunuz? Yazılım olarak tüm desteği uzman kadromuzla sağlamaktayız.

Detaylar

Bilgisayar Sorunları | Bilgisayar

Bilgisayar Donanım Masaüstü ve Dizüstü

Uzman kadromuzla her türlü bilgisayar donanım, değişim, onarım, satış ve yükseltme işlemleri yapmaktayız.

Detaylar

Yedekleme, Kurulum | Veri

Yedekleme ve İşletim Sistemi Kurulumu

Tüm Windows ve Mac İşletim sistemi sorunları, yedekleme , veri kurtarma ve kurum işlemleriniz konularında destek vermekteyiz.

Detaylar

Sarf Malzemeleri | OEM

Çevre Birimleri ve Sarf Malzemeleri

Çevre Birimleri, bilgisayar bileşenleri ile çeşitli sarf malzemeleri (toner, kağıt, kartuş v.b.) satışı yapmaktayız.

Detaylar