iPhone Yazılım ve Güvenlik Hakkında Pratik Bilgiler

Bu bölüm iPhone'da sıkça yaşanan yazılım ve şifre sorunlarını içermektedir.

iPhone Yazılım Güncellemesi nasıl yapılır? Ya da nasıl yapmalıyım?

Cihazınıza yeni bir yazılım güncellemesi geldiğinde ve cihazınız sorunsuz çalışıyorsa , wi-fi ile güncelleme yapmanızda bir sorun olmayacaktır. wi-fi ile yapacağınız güncellemede dikkat etmeniz gereken hususular şu şekildedir:
- Kullanacağınız wi-fi bağlantısı mutlaka bildiğiniz, güvenilir olması gerekmektedir. Tercihen ev wi-fi'nizi kullanmanızı öneririz.
- Eğer yeni bir sürüme geçecekseniz (iOS 10'dan iOS 11'e gibi), bu güncellemeyi mutlaka bilgisayar yardımı ile iTunes üzerinden yapmanızı öneririz. Zira ana sürüm boyutu büyük olacağından olası wi-fi kesilmesi gibi hususları için bilgisayar ve iTunes ile yaptığınızda sıkıntı yaşamazsınız.
- Güncelleme öncesi cihaz yedeğinizi mutlaka iTunes ve/veya yeterli yeriniz var ise iCloud'a yedekleyiniz.

iPhone Fabrika Ayarlarına Döndürme nasıl yapılır ?

iPhone'unuz çok yavaşladı, saklama alanınız doldu, içindeki verilerinizi (resim, video v.s.) bir bilgisayara aktarıp cihazı ilk günkü haline getirmek ya da elden çıkartırken tüm içerik ve ayarları silmek istiyorsunuz.
Bu işlemi ister cihaz üzerinden, isterseniz de iTunes yüklü bir bilgisayar ile yapabilirsiniz.
Cihaz üzerinden yapılan sıfırlama işlemi işletim sistemi etkilemez ve sadece içerikleri siler. Ama iTunes üzerinden yapılan işlemler cihazı ilk aldığınız günkü haline getirerek, işletim sistemini tek parça halinde kurar. Bir nevi bilgisayara format atma işlemine benzetebiliriz.
iTunes ile sıfırlama işlemi için son sürüm iTunes programı yüklü bir Windows 7 ve/veya üzeri bilgisayar ya da Mac bilgisayarınız olması yeterlidir.
Cihazınızın yedeğini almak, iTunes kullanarak cihazınızı sıfırlamak, ve yedekten geri dönmek için yapmanız gerekenleri anlatan bilgiler aşağıdaki gibidir:
1 - iTunes'u İndirmek İçin Tıklayınız.
2-iPhone, iPad veya iPod‘unuzu fabrika ayarlarına geri yüklemek için Mac veya PC‘nizde iTunes‘u kullanma bilgileri için tıklayınız.
Herhangi bir soru veya sorununuz olursa lütfen çekinmeden bizimle irtibata geçiniz.

Güncelleme Sırasında Kurtarma modunda kalmış cihaza işletim sistemini iTunes ile nasıl kurabilirim ?

Öncelikle iTunes uygulamsının son sürümü yüklü olması gerekiyor. iTunes'u İndirmek İçin Tıklayınız.
iTunes güncel ise veya güncellendikten sonra;
Cihazınızın Ekran Kilidi tuşu ile beraber Ana Tuşuna aynı anda basılı tutalım. iPhone 7 ve sonrası iPhone modellerini kurtarma moduna alma bilgisi için tıklayınız.
Ekranda Elma simgesi çıkınca parmaklarımızı çekmeyip, ekranda kablo simgesi ve iTunes logosu çıkınca çekeceğiz.
Bu şekilde cihazı kurtarma moduna almış olacağız.
Sonrasında da cihazınızı orijinal kablosu ile bilgisayara bağlayarak iTunes cihazı algıladıktan sonra “Güncelle” seçeneğine basarak yazılımın önce iTunes’a inmesini başlatabilirsiniz.
İnme tamamlandıktan sonra da cihazınızı yukarıdaki şekilde tekrardan kurtarma moduna alarak bir kez daha “Güncelle” yi seçerek cihaza yazılımın yüklenmesini başlatabilirsiniz.

iPhone ekran parolamı unuttum ne yapmam lazım ?

iPhone'nuzda kullandığınız ekran parolanızı unuttuysanız 5-6 hatalı girişten sonra cihaz ekranında iTunes'a bağlayın mesajı ve iTunes logosu ile şarj kablo işareti çıkacaktır. Parolanızı unutmadan önce yedekleme oluşturmadıysanız aygıtınızın verilerini kurtarmanın herhangi bir yolu yoktur. Bu durumda aygıtınızı silmeniz gerekir. Aygıtınızla beraber tüm verileriniz ve ayarlarınız da silinir.
Aşağıdaki işlemleri yapmadan evvel Apple Kimliğinizi ve şifrenizi mutlaka hatırlıyor olmanız gerekiyor yoksa cihaz sıfırlansa dahil içindeki Apple Kimliği ile giriş yapamazsanız cihaz açılmayacaktır. Bu linkten tüm bilgilere ulaşabilirsiniz. iPhone, iPad veya iPod touch‘ınızın ekran parolasını unuttuysanız veya aygıtınız etkisizleştirildiyse tıklayınız.

Apple Kimliğinizi veya parolanızı mı unuttunuz ?

Apple Kimliği veya parolanız unuttuysanız bu linkten Apple sayfasına girerek şifrenizi sıfırlayabilirisiniz.
Eğer cihazda kullandığınız Apple Kimliğini unuttuysanız ve aynı kimliği başka bir cihazda kullanmıyorsanız bu takdirde Apple Destek hattına ulaşarak yardım almanız gerekecektir. (0216 282 15 11 numaralı telefondan Apple Destek Hattına ulaşabilirsiniz.)

iPhone'umu nasıl yedekleyebilirim ?

iPhone'u yedekleme 2 farklı şekilde olabilmektedir.
Bunlardan ilki iTunes ile yapılan yedeklemedir.
iTunues ile yedeklemek için tek yapmanız gerek cihazınızı Win 7/üstü ya da Mac bilgisayara orijinal kablosu ile bağlamaktır.
iTunes programı ile cihazınızın tüm içeriğini bilgisayarınıza yedekleyebilirsiniz.

İkinci yedekleme biçimi ise iCloud ile yedeklemedir. iCloud ile yedekleme 5 bölümden oluşur:
1- Fotoğraflar bölümünde, Fotoğraflarınız ve videolarınız iCloud'da yedeklenir.
2- Kişiler bölümünde, Rehberiniz yedeklenir.
3- Mail ayarları, takvimler, anımsatıcılar, notlar, Safari yer imleri, ve diğer bölümler yedeklenir.
4- iCloud ile Yedekleme bölümünde ise, cihazınızn ayrı bir yedeği alınır. Bu bölümde cihaz wifi'ye bağlı şarjda ve ekran kilit olması gerekmektedir.
5- Buranın altında da iCloud Drive yedeklemesi bulunur.iCloud Drive sanal bir klasöre dosyaları kopyalamaya benzer.
Bu bölümlerden yedeklemek istediklerinizi ayrı ayrı almalısınız ki ilgili bölüm iCloud'da yedeklenebilsin.
Bu linkten tüm yedekleme bilgilerine ulaşabilirsiniz.